Könyvajánló: Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat

 

Szabó T. Anna Szabadulógyakorlat című novelláskötete igazán különleges olvasmány. 

Elsősorban a középiskolásoknak ajánlom ezt a novelláskötetet, mert a pályaválasztás, továbbtanulás idején igen fontos, hogy tisztában legyünk értékeinkkel, megfelelően kezeljünk egy adott szituációt. A zenének fontos szerepe van, segít érzelmeinket kifejezni, felülemelkedni a szomorúságon, ezért a fiatalok a zeneszeretete miatt át fogják érezni ezeket a történeteket. Ezekben a rövid történetekben rádöbbenhetünk, hogy sokszor mi is lehettünk hasonló helyzetben, a kérdés csak az, hogy hogyan cselekszünk.

A benne olvasható novellák nem egyforma hosszúságúak, vannak közöttük rövidebbek és hosszabbak is, ezért annak is érdemes kezébe vennie ezt a kötetet, akinek kevés ideje van az olvasásra.  A novellák közül kiemelkedik a Projekt, mivel ez a novella csak párbeszédekből áll. Egyes novellákban a narrátor külső szemlélőként van jelen, míg máskor személyesen éli át az eseményeket. Néhány történetet az elbeszélő retrospektív távlatból idéz fel, megismerhetjük a gyermekkorát, első szerelmét, fiatalságát.

Témában igazán változatosak megjelenik a szerelem, halál, öregség, erőszak, szenvedély, boldogság is. Az olvasónak nem muszáj lineárisan olvasni ezeket a történeteket, vannak, amelyek közelebb állnak majd hozzá, mások kevésbé. Különböző kifejezések jelennek meg a zenei, tudományos, egyházi világból, idegen nyelvű szavakat is találunk. Különböző idézetek szerepelnek a Bibliából, operákból, zeneszámokból.

A novellák élethelyzeteket mutatnak, be van ahol a nőknek meg kell küzdeniük az erőszakkal, kiszolgáltatottsággal a társadalmi elvárásokkal. A szereplők kiutat keresnek,szabadulni próbálnak az adott helyzetükből.Van, hogy az élet, a sors irányítja az események végkimenetelét. A legnehezebb kitörni az adott szituációból az erőszak, az elnyomás alól, elfogadni önmagunkat, kiállni magunkért. Szerintem a mű legfontosabb üzenete, hogy meg kell becsülni magunkat, az életben mindig keresni kell a pozitív dolgokat bármi történt is a múltban. Ezt a kötetet ajánlom azoknak is, akik hasonló bántalmazásokon estek át voltak tanúi, mivel így közel fogják érezni magukhoz ezeket a történeteket.

Vannak novellák, amelyekben a nyugalom, a szabadság, a béke kellemes érzésével találkozhatunk. Ilyen a címadó novella, melyben a főszereplő a szabadságra vágyik, eggyé akar válni a természettel. Felidézi kedvenc emlékét, amikor a fák között töltötte el az időt távol a zajoktól.

A Holló című novella az egyik kedvencem. A hollót, mint szimbólumot magára használja az elbeszélő. Különleges, mert másmilyen, mint a többiek, sok mindent megélt, túlélt. A rossz dolgokon is fel tudott emelkedni, a sok szenvedés megérte, mert rátalált a párjára.„Holló vagyok az énekesek közt, torokhangon kurrogva dúdolgatom a sötétség dalát. Ismerek minden szerteágazó lehetőséget, az okok és okozatok végtelen láncolatát ismerem, mert öreg vagyok már, forgószelek, katasztrófák túlélője, tudás őrzője, vészmadár. Ha nevetek a többiekkel, megijednek, ha sírok, elrepülnek, de én mégse bánom, mert párom van, öreg holló párom, feketék vagyunk, de szépek, ráfekszünk ketten a szélre, otthon vagyunk az ég alatt. Rálátunk a világra, mélységét-magasságát bejárjuk, károgásunk a szabadság dala.”

A Három női történet és a Visszafogott című novella Arany János Ágnes asszony című balladáját dolgozza fel, amiben olvashatjuk a ballada ki nem mondott részleteit, Ágnes szenvedését.

A kötet utolsó mondata pozitív, mert az elbeszélője új kalandokra áll készen keresi a boldogságot, vagyis felül tudott emelkedni a régi sérelmeken, csalódásokon. „Kész vagyok minden szerelemre: nyitva az evilágra, a túlvilágra.”

Értékelés: 10/10

A tartalom mellett, a borító is jól kifejezi a kötet novelláinak tartalmát.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Tavi Kata: Nincs több titok

Könyvkritika: Katee Robert- Alvilági szerelem

Susan Stokes-Chapman: Pandóra